Pre trénerov

Získať trénerský certifikát sa dá počas pár dní ale naučiť sa trénovať ľudí trvá roky
 
Skús si odpovedať na otázku:

Chcel by si absolvovať tréning, ktorý si práve odtrénoval?

Pustil by si na ten tréning svoju mamu, otca alebo kohokoľvek blízkeho?

Zámerne začiname týmito otázkami, lebo sa nimi sami riadime a vďaka tomu sme boli nútení posunúť svoje trénerské schopnosti o level vyššie. Záleží nám na formálnom vzdelávaní sa v podobe rôznych certifikovaných školení, no počas rokov sme prišli na to, že skutočné trénerské kvality si vyžadujú omnoho viac ako Vám vie niekto predniesť na školení počas niekoľkých dní. Preto sme ani na moment nezaváhali, keď sme dostali ponuku zúčastniť sa Coach Development Programu v Bostone, kde nás doslova trénersky zničili jedni z najlepších trénerov v obore. Až vtedy sme si uvedomili ako dôležité je dostať coaching aj na samotné trénovanie ľudí. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že Vás pravdepodobne nikdy nikto nehodnotil v tom ako trénujete ľudí, či už priamo alebo nepriamo, konštruktívne a vecne?! Žiaľ, to neplatí iba o tréneroch v CF, ale stačí sa pozrieť na systém trénerov v mnohých fitness centrách. Stačí zaplatiť mesačný trénerský poplatok a trénuj si koľko chceš. A nikoho netrápi čo s ľudmi robíš. To nie je náš prípad. Práve naopak. Riadime sa tým, že každý dokáže odtrénovať tréning lepšie a je potrebné aby dostával spätnú väzbu na svoju osobu. V každom jednom odvetví existuje nejaký typ kontroly toho, či je práca vykonaná správne. Žial CF v našich lokálnych podmienkach (tým myslím Slovensko, ale aj Českú republiku, dúfam, že nikoho neurazím, myslím to celé dobre) je ešte stále v plienkach a tréneri vznikajú z cvičencov, ktorých baví cvičenie, to však na dobrého trénera nestačí.

ProtonSystem program pre trénerov vznikol a bol navrhnutý zo skúseností, kroré sme sami získali nielen počas nášho Coach Development Programu, ale aj samotného aplikovania na našich dlhodobých a nových trénerov. Hlavný dôraz je na poskytnutie osobného ohodnotenia práce trénera, ktorý má záujem zlepšiť vlastnosti a schopnosti na optimálne trénovanie ľudí. Model skupinových tréningov je populárny, no napriek tomu ľudia v gymoch prechádzajú na individuálne tréningy. To by malo byť výstražným prstom pre každého trénera, lebo to hovorí o jeho nezvládnutej práci so skupinou. Počas trénerského programu identifikujeme slabé stránky, vypichneme to čo robí tréner dobre a poukážeme na veci, ktoré sú extrémne dôležité,  to sú všetko veci, ktoré človek nemá šancu zistiť bez spätnej väzby. Naučíme Ťa ako sa správne pripraviť na hodinu, ako predvídať možné problémy počas skupinového tréningu, ako si vytvoriť plán. Tréning ľudí či už v skupinovom alebo individuálnom nastavení musí spĺňať vysoký štandard. Trénované osoby musia dostať pohybovú analýzu, neustály feedback na vykonávané pohyby a hlavne musia byť trénovaní s vopred premysleným zmyslom a zámerom. Veríme, že dokážeme posunúť Tvoje trénovanie aj z pohľadu psychologickej práce s jednotlivcom, určovania cieľov a nastavovania správnych možností škálovania pre každého na danej hodine. Našim cielom je ukázať každému, že trénovanie je viac ako len prečítanie tabule, pustenie hodín a zapnutie hudby. Veríme v kvalitu skupinového tréningu a v individuálny prístup v rámci skupinového nastavenia.

Aké sú ciele ProtonSystem trénerského programu?

  • naučiš sa ako správne pozorovať, analyzovať prebiehajúcu hodinu a zároveň prácu trénera na nej
  • vedieť trénovať skupiny ľudí od 1 do kludne aj 30, a získaš okamžitú spätnú väzbu na Tvoju prácu
  • naučíš sa spracovať spätnú väzbu a okamžite ju zapracovať do ďalšieho tréningu
  • naučíš sa vytvoriť si plán na hodinu, ktorú máš odtrénovať aby bola profesionálne pripravená
  • pochopíš nutnosť trénovania s cieľom, možnosti vhodného škálovania pre akúkoľvek skupinu ľudí, od tých najmladšich po najstarších, zranených ako aj súťažiacich
  • získaš schopnosť učiť ľudí a dávať im spätnú väzbu aj počas prebiehajúcej hodiny s mnohými rušivými elementami
  • naučíš sa viesť malú aj veľkú skupinu ľudí, vďaka čomu bude hodina prebiehať systematicky a plynulo
  • zistíš, prečo je dôležité odcvičiť hodiny v rámci programu gymu
  • prekopeš nastavenie tréningového procesu v Tvojom gyme resp. na Tvojom tréningu, vďaka čomu budú ľudia vnímať tvoj prístup a nasadenie z úplne iného pohľadu
  • nastavíš si trénerské ciele do blízkej ale aj vzdialenej budúcnosti
CrossFit na Slovensku je niečo také ako väčšina vecí rýchlo okopírované, úplne odfláknuté a nedotiahnuté do detailov. Konečne vidím čo je CrossFit a ako sa má robiť CrossFit tréning , a jediné čo ma mrzí, že sme to už nerobili skôr. Bol som už asi trošku vyhorený a nebavilo ma to ale toto je presne ten stimul, ktorý som potreboval na to, aby som sa do toho opäť dostal a mám chuť trénovať a neskutočne ma to baví. Nadchol som sa pre to tak, ako keď som o CrossFite počul prvý krát a za to som ProtonSystem-u vďačný. Tých niekoľko dní bolo fakt super a vďaka za to, že je na Slovensku takáto možnosť, a že som mal možnosť získať novú trénerskú skúsenosť a budovať na tom kvalitnejšiu službu pre našich členov.
Marek Tupý

Hlavný tréner, Forfit Gym Partizánske

CrossFit je moja vášeň a preto ho chcem robiť na TOP úrovni. Stáž v Protóne mi pomohla zlepšiť svoje trénerské zručnosti. Vďaka intenzívnej spätnej väzbe od skúsených trénerov som dostal náhľad na moju doterajšiu prácu a zároveň mi ukázala možné cesty ako trénovať lepšie a efektívnejšie. Je to pre mňa motivácia do mojej nasledujúcej trénerskej kariéry. Som sebaistejší, pretože sa viem oprieť o overené postupy a kroky vo vedení cf hodiny. Odporúčam každému, kto chce odovzdať ľuďom kvalitu a zdravý životný štýl a šíriť dobré meno CrossFitu.
Denis Orszagh

osobný tréner a tréner CrossFit hodín, FitCamp Bratislava

Prečo to robíme?

Našim hlavným motívom je zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb CrossFit/CrossGym gymov, lebo tá je podla nás najkritickejšia, hodnotiac na základe skúseností, ktoré sme zažili v rôznych gymoch. Niekedy je pre nás až nepochopiteľné ako taký gym môže fungovať. No najviac zo všetkého nás trápi všeobecný negatívny pohľad na CrossFit u širokej verejnosti. A za to nie sú zodpovedné len médiá ale gymy samotné, ktoré nie sú schopné dodať ľuďom natoľko kvalitnú službu, že by každému „hejterovi“ mihnutím oka zavreli ústa.

Idem do toho. Chcem zlepšiť svoje trénerské „skills“. Čo ďalej?

Vyplň formulár, ktorý je hneď pod týmto textom a dohodneme si skype konzultáciu, kde preberieme podrobnosti. Ja zistím niečo o Tebe a Tvojich plánoch a Ty zístíš, či sme to čo hladáš. Skôr ako napíšeš aspoň Ti predstavím priebeh. Trénerský program trvá 5 pracovných dní, to znamená, že k nám do gymu prídeš v pondelok ráno a do piatka večera budeme spolu riešiť všetko čo sa trénovania týka. Budeš mať možnosť vidieť ako trénujeme ľudí my, naučíš sa všetky veci, ktoré sme popísali vyššie, no hlavne budeš mať možnosť odtrénovať 12-15 tréningov, ktoré Ti bude vždy jeden z našich trénerov priebežne hodnotiť a tým pádom budeš mať okamžitú spätnú väzbu a možnosť zlepšovať svoje trénovanie. Z vlastnej skúsenosti vieme, že je to najefektívnejšia cesta ako posunúť svoje trénerské skills na novú úroveň.

Nauč sa ako trénovať efektívne a cielene jednotlivcov ale aj skupinu

Chcem konzultáciu zadarmo